چاپ خبر
دبیرستان دخترانه دوره اول امام رضا (ع) واحد دوازده سه‌شنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۳
فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند
دغدغه‌های دخترهای امروز در رمانی جذاب که به جای شعار دادن، داستان تعریف می‌کند

راستش وقتی پای رمانی با موضوع حجاب، عفاف، تفاوت نسلها، عشق پاک، دغدغه‌های دختران امروز و... به میان می‌آید دست و دل آدم می‌لرزد که آیا برای معرفی سراغ این کتاب برود یا نه. در این سالها اکثر کتابهای ادبی که با این موضوعات منتشر شده‌اند چنگی به دل نزده و از نظر داستانی ضعیف بوده‌اند. همین هم باعث شده تا تصور عمومی کتابخوان‌ها از این نوع رمان‌ها یا داستان‌ها، کتابهایی باشد که از نظر عناصر داستانی در فقر شدید به سر می‌برند و حتی اگر محتوای خوبی هم داشته باشند، از ریختن آن در قالب داستان عاجز بوده‌اند.

از شما چه پنهان کتاب «فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» را با همین پیش فرض دست گرفتیم و ورق زدیم. انتظار داشتیم که با رمانی بی‌کشش و بدون جذابیت که پر است از شعارهای تکراری روبرو شویم، اما انصافاً اینطور نبود.

این کتاب را نعیمه اسلاملو نوشته است؛ کسی که اگرچه تالیفات  و فعالیت‌های گوناگونی در زمینه حجاب و عفاف دارد اما تا به حال در حوزه ادبیات و رمان دست به قلم نبرده بود. این هم دلیل دیگری بود که انتظار رمان خوبی از اولین کتاب ادبی او نداشته باشیم.

 

«فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند» شاید رمان خارق العاده‌ای نباشد اما رمانی خوب و دلچسب است که تقریباً هیچگاه از ریتم نمی‌افتد و خواننده را بی‌حوصله نمی‌کند. مخصوصاً شروع داستان که بسیار هوشمندانه انتخاب شده و می‌تواند تا چندین فصل به تنهایی انگیزه لازم را برای دنیال کردن داستان به مخاطب تزریق کند. شخصیت‌ها در داستان خوب از آب درآمده و باور پذیرند. فرشته –شخصیت اصلی- دختر عادی، منطقی و البته با ذهنی پر از سوال‌هایی است که این روزها شاید در فکر هر دختری ورجه وورجه کنند. در طول 430 صفحه‌ داستان به ندرت پیش می‌آید که خواننده احساس کند نویسنده دارد از شخصیتی طرفداری می‌کند و علاقه‌اش به یک شخصیت باعث شده که پا را از دایره منطق و انصاف بیرون بگذارد.

تناسب دغدغه‌های زنان و دختران امروز با زنان و دختران امروز را می‌توان محور این رمان دانشت اما عجله نداشتن نویسنده برای ریختن آبشاری از شعارها و هشدارها به سر خواننده یکی دیگر از نقاط قوت کتاب است. اسلاملو هول نبوده که از همان ابتدا هرآنچه قرار است بگوید را فرو کند در مغز مخاطب، بلکه صبر کرده تا داستان با گیرایی و کشش خودش مخاطب را به سمت آن باورها ببرد.

البته هرآنچه گفته شد به این معنی نیست که «فرشته‌ها...» رمانی بی‌عیب و نقص است. همانطور که گفته شد نمی‌توان این کتاب را یک شاهکار ادبی به حساب آورد اما نقاط قوت آن به قدری هست که وقتی آنها را در کنار مهجور بودن این دست موضوعات در فضای داستانی می‌گذاریم به انتشار چنین کتابی ببالیم. و البته حتماً خود نویسنده اثر هم ادعا ندارد که اولین رمانش خالی از عیب و نقص است.

بیش از 100 کتاب درباره خاطرات همسران شهدای یا امدادگران و زنانی که در جبهه‌ها حضور داشته‌اند دستمایه نگارش این رمان بوده است. این چیزی است که نویسنده و ناشر کتاب (تلاوت آرامش) به آن اشاره کرده‌اند. بخشهایی از این خاطرات هم به صورت مستند و به تناسب موقعیت در کتاب آورده شده است.

فرشته و دوستانش مانند هر دختر دیگری در ایران امروز زندگی می‌کنند، در اجتماع حضور دارند و با مسائل مبتلابه جامعه دست به گریبانند. آنها مثل هر دختر دیگری عاشق می‌شوند و حال این رمان شرح پاکدامنی و متانت یک دختر ایرانی است که مسیر کمال را قدم به قدم طی می‌کند.

خواندن این رمان می‌تواند برای همه کسانی که دستی در امور تربیتی دارند و با دختران جوان و نوجوان دمخور هستند بکار آید. حتی می‌توان مطالعه‌اش را به همه پدران و مادران توصیه کرد و از همه مهمتر آن را به عنوان هدیه‌ای مناسب برای اهدا به دختران خانواده پیشنهاد داد. تلاش نویسنده برای باورپذیر و واقعی درآوردن فضای داستان و تعاملات بین شخصیتها –که غالبا دختر هستند- تا حد زیادی جواب داده و این امر می‌تواند دلیلی باشد بر اینکه هر دختر ایرانی که حتی علاقه زیادی هم به رمان خواندن ندارد، از خواندن این کتاب لذت ببرد.

شهروندان تهرانی برای خرید این کتاب می‌توانند عدد 1 را به شماره 09203051664 پیامک کنند تا کتاب را با قیمت پشت جلد (9000 تومان) در محل مورد تمایل تحویل بگیرند. کسانی که در 24 ساعت ابتدایی، کتاب را سفارش دهند هزینه حمل(فقط در تهران) برایشان رایگان خواهد بود.
منبع: رجا نیوز

انتهای پیام/.