چاپ خبر
دبیرستان دخترانه دوره اول امام رضا (ع) واحد دوازده یکشنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۳
«آیه الکرسی را بنوشید؛ ای مسلمانان قرآن خوان!»/ برداشتی ناب از آیه یکی یکدانه قرآن کریم
نگاهی به کتاب «ترجمه تفصیلی آیته الکرسی توسط آیت الله خامنه‌ای»
 

انتشارات «صهبا» بعد از انتشار کتابهای موفق و پرفروشی مثل «انسان 250 ساله» و «دغدغه‌های فرهنگی» ابتکار دیگری را به کار بست که اینبار هم موفق شد نظر مخاطبان را جلب کند. انتشار کتابچه‌های کوچکی با عنوان «گفتار» که هر کدام متن یک سخنرانی رهبر معظم انقلاب را در خود جای داده‌اند، این نوآوری صهبا بود.

حجم کم «گفتار»ها در کنار قیمت پایین آنها و البته محتوای غنی‌شان چیزی بود که به چشم مخاطبان آمد. تا دی ماه امسال از بین پنج کتابچه «گفتار» که منتشر شده بود، کتابچه «جریان روشنفکری اسلامی در ایران» بیش از بقیه گل کرد.

اما دی ماه امسال ششمین شماره از این کتابچه‌ها با عنوان «ترجمه تفصیلی آیه الکرسی» منتشر شد که به نظر می‌رسد با توجه به موضوع عمومی‌تر آن بخت زیادی برای مورد توجه قرار گرفتن دارد. این کتابچه که متن یکی از سخنرانی‌های آیت الله خامنه‌ای را در خود جای داده است، اگرچه کمتر از 50 صفحه دارد اما نکات دقیق و جذابی را در خود جای داده است.

 

ناشر در مقدمه این کتابچه ابتدا بصورت خیلی مختصر به شرح جایگاه و اهمیت آیه الکرسی می‌پردازد:

«در خبر است که شبی از شب‌های دوران نبوت خاتم‌الانبیا، در سکوت وهم‌انگیز نیمه‌شب، که جز صدای نجوای شبانه برترین بندگان پروردگار، صدای دیگری، مزاحم خوابِ خوشِ شیاطین و طواغیت نبود، ناگهان فریادی ضجه‌وار در شرق و غرب عالم پیچید. صدا، صدای ابلیس بود که این‌چنین دردمندانه از عمق وجودش برخاست.

قوم ابلیس که کمتر او را این‌طور پریشان و آزرده‌خاطر دیده بودند، اطرافش گرد آمدند تا علت این زوزه گوش‌خراش شبانه‌اش را بفهمند. ابلیس که همچون فرمانده سپاهی تارومارشده می‌نمود، گفت: امشب حادثه‌ای بزرگ و هولناک اتفاق افتاده که کمرم را تا کرده، باید بروم عالم را بگردم تا ببینم چه شده است. از قوم خویش جدا شد و سراسیمه خود را به اطراف و اکناف عالم رساند! به مدینه که رسید، مردی را دید. به ظاهرِ انسان درآمد و از او پرسید: آیا دیشب در اینجا حادثه‌ای اتفاق افتاده؟ مرد پاسخ داد: آری! دیشب جبرئیل امین، آیه‌ای بر رسول‌الله نازل کرد که بعد از آن، وقتی محضر ایشان شرف‌یاب شدیم، فرمودند: «آیه‌ای‌ از گنج عرش الهی نازل شده که تمام بُت‌های مشرق و مغرب عالم، با نزول آن، با صورت بر زمین افتادند.» ابلیس مخذول‌تر و منکوب‌تر از قبل، نزد قوم خود بازگشت تا حادثه را به آنان خبر دهد.»

در ادامه مقدمه این کتابچه و بعد از بیان برخی احادیث درباره این آیه، ناشر توضیح جالبی پیرامون سخنرانی رهبر انقلاب ارائه می‌کند و بعد از اشاره به اینکه تاریخ و مکان دقیق ایراد این سخنرانی مشخص نیست، با ارائه شواهد و قرائنی اولین شب جمعه سال 1352 را به احتمال زیاد تاریخ ایراد آن اعلام می‌کند.

ناشر درباره چرایی انتخاب عنوان ترجمه تفصیلی برای این کتاب هم نوشته است: «معظم‌له بعد از نماز مغرب و عشا، ایستاده و با استفاده از تخته‌سیاهی در کنارشان، سخنرانی می‌کرده‌اند. در این جلسه، آیـه‌الکرسی را ترجمه می‌کنند. ترجمه‌ای خاص که در خلال آن، مباحث اعتقادی آیه استخراج و با بیانی ساده و در حد فهم عموم مردم، به تفصیل ارائه می‌‌شود. ایشان طبق معمولِ روشی که در تفسیر آیات دارند، آیه را کاملاً در بستر اجتماعی و با جهت‌گیری هدایتی و تربیتی بررسی می‌کنند. البته سخنرانی مختصر است و هدف ایشان هم بررسی فنّی تمامی جنبه‌های آیات نیست؛ لذا نمی‌توان لفظ تفسیر را به آن اطلاق کرد. اما چون درحد یک ترجمه معمولی و ساده هم نیست، به نظر می‌رسد «ترجمه تفصیلی» عنوان مناسبی برای آن باشد.»

اما آنچه درباره این سخنرانی رهبر انقلاب می‌توان به آن اشاره کرد، این است که اگر کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» را خوانده باشید و چارچوب کلی برداشت معظم له از قرآن دستتان آمده باشد، لذت بردن از این کتابچه کوچک هم آسانتر خواهد بود. رهبر انقلاب در این سخنرانی جمع و جور هم باز برداشتی اجتماعی از آیات قرآن دارند و با همین نگاه آیه الکرسی را ترجمه می‌کنند. ایشان بعد از ترجمه آیه 255 سوره بقره و پیش از ورود به ترجمه آیه بعد می‌گویند: «آیه اول بطور خلاصه رسواگر خداوندگاران زمین است؛ رسوا کننده مدعیان الوهیت است...»

نکته دیگر اینکه معمولا با پیاده سازی متن پرشورترین سخنرانی‌ها بر روی کاغذ، چیز زیادی از آن شور در متن باقی نمی‌ماند. اما متن این کتابچه و سخنان رهبر انقلاب به گونه‌ای است که هنگام خواندنآن می‌توان خود را پای منبر یک خطیب توانا احساس کرد و لذت برد.

 

با این وصف خواندن این کتابچه کوچک می‌تواند نگاه ما به آیه الکرسی را تغییر داده و اهتمام به مداومت در خواندن آن را در ما بیشتر کند. خاصه آنکه آیت الله خامنه‌ای در جایی از همین مراسم گفته‌اند: «آیه الکرسی را بنوشید؛ ای مسلمانان قرآن خوان!»

برای تهیه این کتابچه می‌توانید به سایت انتشارات صهبا (اینجا) مراجعه کنید و یا اگر فکر میکنید چند هزار تومان پول پست برای خرید یک کتاب هزار تومانی چندان معقول نیست، می‌توانید در همان سایت فهرست نمایندگی‌های صهبا را ببینید و به نزدیکترین فروشگاه مراجعه کنید.

منبع: رجا نیوز

انتهای پیام/.