چاپ خبر
دبیرستان دخترانه دوره اول امام رضا (ع) واحد دوازده دوشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۵
ترجمه و تفسیر تک جلدی قرآن کریم/ سیر مطالعاتی تفسیر قرآن برای عموم مردم
آیا تاکنون به ذهن تان رسیده است، قرآن در منزل تان باشد؟ این چه سوالی است؟ نه. منظور این است، قرآن با تفسیر؛ همه در یک کتاب. هر مسلمان بهتر است همچون مسیحیان، کتاب مقدس خویش را با تفسیر در یک کتاب، به همراه داشته باشد. سابق بر این، تفسیر قرآن از خود قرآن جدا بود و عموم مردم، کمتر به تفسیر قرآن مراجعه می کردند. ایده اصلی انتشار این کتاب، از تأکید و سفارش مقام معظم رهبری در سال 1384 به آیت ‌الله معرفت (ره) در خصوص اهمیت انتشار چنین کتاب تفسیری که بتوان در اختیار جوانان و اقشار مختلف قرار داد، آغاز شد.

گروه معارف رجانیوز، مصطفی امیری*: آیا تاکنون به ذهن تان رسیده است، قرآن در منزل تان باشد؟ این چه سوالی است؟ نه. منظور این است، قرآن با تفسیر؛ همه در یک کتاب. هر مسلمان بهتر است همچون مسیحیان، کتاب مقدس خویش را با تفسیر در یک کتاب، به همراه داشته باشد. سابق بر این، تفسیر قرآن از خود قرآن جدا بود و عموم مردم، کمتر به تفسیر قرآن مراجعه می کردند.

 

اکنون این مهم، محقق شده است و پیش روی شما قرار دارد؛ ایده اصلی انتشار این کتاب، از تأکید و سفارش مقام معظم رهبری در سال 1384 به آیت ‌الله معرفت (ره) در خصوص اهمیت انتشار چنین کتاب تفسیری که بتوان در اختیار جوانان و اقشار مختلف قرار داد، آغاز شد.

 

اکنون، به معرفی برخی از آثار منتشر شده در این باره، خواهیم پرداخت:

 

1. مرکز فرهنگی درس های از قرآن، اقدام به چاپ کتاب قرآن به همراه تفسیر موجز همه آیات، در یک جلد نموده است. که زین پس، قرآن و تفسیر، را در کنار هم مطالعه کنید. این کتاب می‌تواند با ترجمه و تفسیر مختصر آیات، نگاه کلی را به مخاطبانش ارائه دهد و در عین حال می‌تواند برای افرادی که علاقه‌مند به فعالیت پژوهشی هستند و از دسترسی به کتب تفسیری کلان، محروم هستند و یا امکان بررسی آن منابع را در کوتاه مدت، ندارند بسیار مفید و کاربردی است. این کتاب تفسیری برای مطالعه تفسیر مختصر قرآن برای استفاده روحانیون، مبلغان دینی و دانشگاهیان و فرهنگیان، مفید فایده خواهد بود، زیرا اصولی که در تنظیم آن رعایت شده است، پاسخگوی نیاز اقشار فرهنگی و نسل جوان کشور است. کاربران، برای دریافت جزء یک، مشتمل بر سوره حمد و بقره، می‌توانند به اینجا مراجعه نمایند. همچنین برای خرید این کتاب نفیس و ارزشمند، به نمایندگی مرکز فرهنگی درس های از قرآن، مراجعه نمایند.

 

 

همچنین در کنار این کتاب که به نظر میرسد، بهترین و جدیدترین اثر در این موضوع می باشد، آثار مفید و گرانبهای دیگر نیز در زمینه تفسیر تک جلدی قرآن، به بازار کتاب، عرضه شده است، از جمله:

 

2. کتاب تفسیر تک جلدی مبین، اثر استاد ابوالفضل بهرامپور، توسط انتشارات آوای قرآن، مورد استقبال مخاطبان واقع شده و اکنون در چاپ پنجم قرار دارد. می توانید این کتاب را از اینجا، خریداری نماید.

 

 

3. همچنین، مدیر مدرسه قرآن و حدیث در موسسه جامعه المصطفی العالمیۀ، طی مصاحبه ای، با بیان اینکه، کتاب تک جلدی تفسیر و ترجمه قرآن کریم که حاصل سال ها تلاش و کار گروهی و خلاصه تفسیر 22 جلدی قرآن مهر ویژه جوانان، می باشد، به بازار نشر ارائه شده است.

لینک.

 

4. و نیز کتاب قرآن حکیم، با نظارت شورای تحقیق مرکز طبع و نشر قرآن، تهیه شده است، نیز می‏تواند برای خانواده ها و دانش آموزان مفید واقع شود. در این کتاب، همه آیات قرآن، تفسیر نشده است و تنها به ذکر شرح و تفسیر برخی از آیات مهم، اکتفا شده است. کتاب قرآن حکیم، توسط انتشارات امام علی بن ابیطالب، منتشر گردیده است. این کتاب را می توانید از اینجا، دانلود و یا از اینجا خرید نمایید.

 

 

5. کتاب تفسیر روایی رضوان، نیز با محوریت تفسیر روایی شیعی و احادیث تفسیری، و به زبان عربی، اثر گرانبهایی است که بسیاری را به این کتاب، علاقه ‏مند نموده است. برای مخاطبانی تدوین شده است که آشنایی اجمالی با زبان عربی دارند این کتاب، توسط انتشارات پارسایان به زیور طبع آراسته شده است.

 

 

6.کتاب مصحف الرحمن، اثر این اثر، ترجمه و تبیین واژه‌ها و آیات دشوار قرآن کریم است که تا حد امکان به «متن قرآن و ساختارهای آن، شأن نزول و روایات معصومان (ع)» اهتمام داشته و سعی دارد با کمک توانایی‌های علمی مخاطب، او را به معنای آیه نزدیک کرده و با یک تلاش مشارکتی، مهارت ترجمه و فهم آیات را در او تقویت کند.

 

 

مصحف الرحمن، برای مخاطبانی تدوین شده است که آشنایی با زبان عربی دارند و بسیاری از کلمات قرآن برای آنها آشناست. اما هنگام تلاوت قرآن، در برخی موارد با دشواری‌هایی مواجه می‌شوند که برای حل آن می‌بایست به ترجمه و یا کتابهای تفسیر مراجعه کنند. در حاشیه این کتاب ۶۴۴ صفحه‌ای، به دلیل بار معنایی زیاد برخی واژگان، توضیحاتی درباره تحلیل لغوی واژه های دشوار، ذکر برخی نکته‌های بلاغی، بیان نقش برخی واژه‌ها در بافت جمله، پیامهایی از آیه که به نظر کاربردی بوده است، شأن نزول و زمینه‌ای که آیه ناظر به آن نازل شده است ابتدا می توانید این اثر گرانبها را مشاهده کنید و در صوت تمایل ان را خریداری نمائید. لینک خرید.

 

7. مدیر گروه قرآن‌ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نیز بیان داشته است که به زودی قرآن تک جلدی با محوریت تفاسیر مشهور شیعه از جمله تفسیر المیزان و دیگر تفاسیر معتبر، به بازار نشر ارائه خواهد شد. لینک.

 

نکته پایانی

 

لازم به ذکر است، تفسیر روایی رضوان، مخصوص طلاب آشنا به زبان عربی است. همچنین کتاب مصحف الرحمن، نیز برای کسانی مفید خواهد بود که به زبان عربی آشنا باشند. و اما بهترین کتاب برای عموم مردم، کتاب تفسیر تک جلدی حاج آقای قرائتی است. همچنین برای عموم، کتاب تفسیر تک جلدی آقای بهرامپور نیز مفید خواهد بود.

 

امید است، با تهیه یکی از این کتاب ها و قرار دادن آن در میز کار، و مطالعه آن، همچنین هدیه به جوانان و نیز به عنوان جهیزیه عروس از فیوضات رحمت الهی، بهرمند شوید.

 

*دانش آموخته حوزه علمیه قم

انتهای پیام/.