23 فروردین 1394

۱۸ سال و ۱۸ روايت/ کتابی برای خوشه‌چینی از دریای بیکران معارف فاطمی

مولف: زهرا اسدپور   /  دسته: فرهنگی   /  رتبه دهید:

 
مطالعه این کتاب فرصت مغتنمی است تا اطلاعات پراکنده و نامنظم خود از زندگانی و شناخت حضرت زهراء سلام‌الله‌علیها را، مستند و به طور جامع از نظر بگذرانیم، و حال که خود فرصت و فراغت لازم برای کاوش و پژوهش از میان حجم عظیم کتب سیره و تاریخ و معارف را نداریم، در فرصتی کوتاه به خوشه‌چینی زلال معارف فاطمی نایل آییم.
 «۱۸ساله» عنوان کتابی است که در ۱۸ فصل - که عددی است برگرفته از سال‌های عمر ام ابیها سلام‌الله‌علیها- به بیان ۱۸ روایت از زندگانی بانوی دو عالم پرداخته است. هر فصل دارای دو بخش است که در بخش نخست وقوفی در شناخت و معرفت ام الائمه سلام‌الله‌علیها انجام می‌شود و در بخش دوم به بررسی تاریخی و مستند آن بخش از زندگانی سیدة‌نساء می‌پردازد. 
 
نثر کتاب نثری روان و همه‌ فهم است، بی آنکه از عمق تاریخی و ارجاعات مستند در آن کاسته شده باشد. در خیلی از موارد عین عبارات عربی مقاتل و کتب تاریخ آورده شده است و در هیچ نقلی از بیان منابع و مصادر خودداری نشده است. به همین خاطر مطالعه اين کتاب علاوه بر عامه مردم، برای اهل تحقیق نیز خالی از فایده نیست. همچنین برای اهالی خطابه و منبر و بخصوص مادحین و ستایشگران خاندان رسالت علیهم‌السلام نیز مطالعه این کتاب توصیه می‌شود. از دیگر امتیازات کتاب، بهره‌گیری از نظرات و تحقیقات اسلام‌شناسان خبیر و برجسته و نظم و نسق دادن به آن‌ها است. بزرگانی چون حضرات آیات: امام خمینی، علامه عسکری، علامه سید جعفر مرتضی عاملی و... .
 
 
نویسنده را ذوقی لطیف است و از دور بر آتش شعر و هنر دستی است، به همین خاطر سبک و سیاق کتاب -بی‌آنکه سخن از اقتباس و مقایسه‌ای در میان باشد- خواننده را به یاد کتاب «کشتی پهلو گرفته» اثر ماندگار سید مهدی شجاعی می‌اندازد.
 
روی هم رفته، مطالعه این کتاب فرصت مغتنمی است تا اطلاعات پراکنده و نامنظم خود از زندگانی و شناخت حضرت زهراء سلام‌الله‌علیها را، مستند و به طور جامع از نظر بگذرانیم، و حال که خود فرصت و فراغت لازم برای کاوش و پژوهش از میان حجم عظیم کتب سیره و تاریخ و معارف را نداریم، در فرصتی کوتاه به خوشه‌چینی زلال معارف فاطمی نایل آییم؛ انشاءالله.
«۱۸ساله» در نوروز فاطمی امسال به پژوهش و نگارش حجت الاسلام حمید سبحانی صدر توسط موسسه ایمان ماندگار با طراحی جلد و صفحه آرایی مناسب به زیور طبع آراسته گردیده است. 
 
شما هم اگر دوست دارید تا «۱۸ ساله» را بخوانید، کافيست عدد ۴۶۷ را به شماره ۱۰۰۰۶۸۷۱ پيامک کنید تا این کتاب ۷ هزار تومانی را با فقط ۳۰۰۰ تومان هزینه ارسال (مجموعاٌ ۱۰ هزار تومان) در سرتاسر کشور دريافت نماييد.
منبع: رجا نیوز

تعداد مشاهده (454)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "۱۸ سال و ۱۸ روايت/ کتابی برای خوشه‌چینی از دریای بیکران معارف فاطمی"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید