23 آذر 1393

مهمترین زیارتگاه های کربلا را بشناسید

مولف: زهرا اسدپور   /  دسته: فرهنگی   /  رتبه دهید:


در سفر به کربلای معلا اگرچه زیارت امام حسین(ع) و حرم حضرت ابوالفضل (ع) در اولویت قرار دارد. اما به جز این دو حرم که در مرکز شهر قرار گرفتند، حرم ها و زیارتگاه های دیگری هم هستند که کربلا و حوالی آن را تبدیل به یک تکه بهشت می کنند.

 

کربلا

 

اگر زائر کربلا هستید، می توانید بعد از زیارت آن دو بزرگوار، سری هم به این آرامگاه ها و زیارتگاه ها بزنید و دلی سبک کنید.

 

یار 80 ساله امام

حبیب بن مظاهر اسدی وقتی 80 ساله بود به یاری امام حسین رفت و در قیام عاشورا به فیض شهادت نایل شد. آرامگاه او تنها  10 متر از ضریح امام حسین(ع) فاصله دارد و در رواق جنوب غربی جای گرفته است. با ضریحی کوچک، دنج و آرام بخش.

 

آرامگاه مرد آزاده

آرامگاه حر، در شهرکی در جنوب غربی کربلا قرار گرفته و فاصله ای 9 کیلومتری از شهر دارد. آرامگاه حر که از ساخته های شاه اسماعیل صفوی است، صحن و رواق و گنبد کاشی کاری دارد و زیبایی آن حتما به چشمتان خواهد آمد.

 

خیمه گاه مولا

اگر به جنوب صحن مطهر امام حسین(ع) بروید، می توانید خیمه گاه را ببینید که در فاصله 250 متری از آن واقع است. مورخان می گویند این مکان جایی بوده که در آن خیمه ها و چادرهای سید الشهدا و یارانشان برپا شده است و حالا، مسلمانان امروزی جایگاه خیمه ها را با ساختمان هایی که به جایشان ساخته اند، به تصویر درآورده اند.

حبیب بن مظاهر اسدی وقتی 80 ساله بود به یاری امام حسین رفت و در قیام عاشورا به فیض شهادت نایل شد. آرامگاه او تنها  10 متر از ضریح امام حسین(ع) فاصله دارد

 

 

مقامی در دل فرات

 

نمی شود که کربلا بروید و مقام حضرت مهدی(ع) را در نخلستان های کرانه رودخانه فرات نبینید. این شاخه رودخانه نهر علقمه نام دارد و از شمال کربلا می گذرد و در آن جایگاهی است منسوب به حضرت مهدی (ع) که مردم در آن نماز می خوانند و ذکر می گویند و زیارت می کنند.

آرامگاه طفلان مسلم

آرامگاه دو طفل مسلم در راه کربلا ـ بغداد قرار دارد. یعنی در حومه شهر مسیب. فرزندان مسلم بن عقیل آرامگاه باشکوهی دارند که صحن و سرای آن چشمتان را نوازش می دهد. بر قبر هر از این دو طفل هم یک گنبد و ضریح قرار دارد و می توانید آنها را زیارت کرده و فاتحه ای بخوانید.

منبع: تبیان

تعداد مشاهده (363)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "مهمترین زیارتگاه های کربلا را بشناسید"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید