19 آبان 1393

«لبیک یا حسین(ع)» یعنی.../ سخنرانی‌های عاشورایی سیدحسن نصرالله را در این کتاب دوست‌داشتنی بخوانید

مولف: زهرا اسدپور   /  دسته: فرهنگی   /  رتبه دهید:

سیدحسن نصرالله در ایران چهره‌ای بسیار محبوب و شناخته شده است؛ تا جایی که تصاویر مختلفی از او را می‌توان در تلفن همراه یا وبلاگ‌ها و حتی دفترچه یادداشت بسیاری از مردم کشورمان پیدا کرد؛ محبوبیتی که راز آن را باید در روح استوار و مقاوم وی در برابر رژیم صهیونیستی و رهبری مقتدرانه‌اش بر گروه حزب‌الله لبنان جستجو کرد. 

 اما یکی از معروف‌ترین و دوست داشتنی‌ترین مطالبی که تاکنون از وی نقل شده و به سرعت توانسته تا قلب مردم ایران را تسخیر کند، کلیپی مربوط به سخنرانی او با موضوع «لبیک یا حسین (ع)» است؛ کلیپی که مربوط به سخنرانی او درباره مقاومت اسلامی مردم لبنان است و به سرعت در فضای مجازی پخش شد و بسیاری از مردم همین الان هم آن را در دستگاه‌های الکترونیک خود به همراه دارند. 

نصرالله در بخشی از این سخنرانی پرشور می‌گوید: 

نَحنُ سَوفَ نَبقی هُنا

 (ما اینجا خواهیم ماند) 

وسَوفَ یَبقی نِدائُنا

 (و ندای ما خواهد ماند) 

أن یَفهَمَهُ الإِمِرِکیّون

 (که آمریکایی‌ها آنرا بفه‌مند) 

أمِرِکیّیون لا یَعرِفون ماذا یَعنی لبّیکَ یا حُسَین

 (آمریکایی‌ها نمی‌دانند لبیک یا حسین یعنی چه) 

لَبّیکَ یا حُسَین یَعنی أنَّکَ تَکونُ حاضِراً فی المَعرَکَه

 (لبیک یا حسین یعنی اینکه در معرکه جنگ حاضر باشی) 

وَلو کُنتَ وَحدَه

 (هر چند تنها باشی) 

وَلو تَرَکَکَ النّاس

 (وهر چند مردم تو را‌‌ رها کرده باشند) 

وَاتَّهَمَکَ النّاس

 (وتو را متهم کرده باشند) 

وَخَذَلَکَ النّاس

 (و تو را بی‌یاور گذاشته باشند) 

لبّیکَ یا حُسَین یَعنی أن تَکونَ أنتَ و مالُکَ

وَ أ هلُکَ وَ أولادُکَ فی هذه المَعرَکه

 [لبیک یا حسین یعنی تو و

مالت و زن و فرزندانت در این معرکه جنگ باشید] 

همه این‌ها را گفتیم تا به مساله اصلی یعنی رونمایی از کتاب «لبیک یا حسین (ع)» برسیم. این کتاب شامل ۱۵ سخنرانی سید حسن نصرالله – دبیرکل حزب الله لبنان – در مناسبت‌های مرتبط با واقعه عاشورا در سال‌های ۱۴۳۲ تا ۱۴۳۵ قمری است. 

نام این مجموعه از قطعه‌ای تاریخی در سخنرانی راهپیمایی کفن پوشان اخذ شده است. فرازی به یاد ماندنی که در آن سید حسن نصرالله به تشریح معنای لبیک یا حسین می‌پردازد؛‌‌ همان قطعه‌ای که در بالا نقل کردیم. 

در مقدمه این کتاب آمده است: «در میان گفتارهای حسینی سید حسن نصرالله، از همه مشهور‌تر و حماسی‌تر سخنرانی او در راهپیمایی کفن پوشان «مسیرة الاکفان» است که به عبارت «لبیک یا حسین» شناخته می‌شود و همه او را در حالی که خود نیز کفن پوشیده بود و با حالتی حماسی و به یاد ماندنی شعار «لبیک یا حسین» را معنا می‌کرد به خاطر دارند. آشکار است که حس و حال بی‌نظیر و تکرار ناشدنی آن سخنرانی و فضای روانی و احساسی آن محیط را در قالب عبارات و کلمات نمی‌توان بیان کرد... انتشارات خیمه به عنوان ناشر تخصصی در حوزه عاشورا و مناسک آیینی از چند سال پیش قصد داشت به جهت اهمیت این موضوع و ارزش خاص سخنان عاشورایی دبیر کل حزب‌الله لبنان بخش‌هایی از این گفتار‌ها را به زبان فارسی منتشر کند و خوشبختانه سر انجام این کار سامان یافت.» 

برای تهیه این کتاب و سایر کتاب‌های انتشارات خیمه می‌توانید با شماره ۸۸۹۳۴۹۷۰ تماس گرفته و یا به سایت http: //www. nashrekheime. ir مراجعه کنید
برگرفته از رجا

تعداد مشاهده (521)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "«لبیک یا حسین(ع)» یعنی.../ سخنرانی‌های عاشورایی سیدحسن نصرالله را در این کتاب دوست‌داشتنی بخوانید"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید