26 دی 1395

باهوش هستید. آیا موفق نیز هستید؟

مولف: زهرا اسدپور   /  دسته: علمی   /  رتبه دهید:
5

   
   
   
افراد موفق خود را در معرض ایده‌ها و آدم‌های مختلف قرار می‌دهند...

 

 

مقدمه


موفق‌ترین افراد دنیا یک خصوصیت مشترک دارند: طرز فکرشان با دیگران فرق دارد. چون ما هم باور داریم که تفکر هوشمندانه زندگی را تغییر می‌دهد، در اینجا به مواردی از بهترین طرزفکرهای افراد موفق اشاره می‌کنیم. فکر کردن یک نظم است. اگر می‌خواهید در آن بهتر شوید، باید روی آن کار کنید به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید در آنِ واحد همه جا باشید، همه را بشناسید و همه کاری انجام دهید. از انجام هم‌زمان چند کار اجتناب کنید چرا که ممکن است کارایی شما را کاهش دهد.


افراد موفق خود را در معرض ایده ‌ها و آدم‌های مختلف قرار می‌دهند. آن‌ها سعی می‌کنند بیشتر وقتشان را با کسانی بگذرانند که آن‌ها را به چالش می‌کشند. ایده داشتن یک چیز است، دنبال کردن آن چیزی دیگر. ایده‌ها تاریخ مصرف کوتاهی دارند. باید قبل از این‌که تاریخ انقضای آن‌ها فرا برسد، آن‌ها را عملی کنید.

 

 

 

بحث اصلی


افکار برای ایجاد شدن (شکل‌گیری) نیاز به زمان دارند. اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد انجام ندهید. آخرین باری که ساعت 2 صبح یک فکر عالی به سرتان زد و وقتی صبح از خواب بیدار شدید به نظرتان احمقانه می‌رسید، را به خاطر دارید؟ افکار تازمانی‌که هستند باید شکل داده شوند و باید مورد بازجویی و سوال قرار گیرند. افراد باهوش با افراد باهوش دیگر هم‌فکری می‌کنند. فکر کردن با دیگران نتایج بهتری در بر خواهد داشت. مثل این می‌ماند که به خودتان یک راه میان‌بر بدهید.

 

 

تفکر عامه‌‌ پسند را رد کنید (که معمولاً یعنی اصلاً فکر نکرده‌اید‌). خیلی از آدم‌ها وارد عمل می‌شوند با امید این‌که به فکر بقیه خوب برسد. به دنبال جلب رضایت اطراف نباشید. کارتان را درست انجام دهید گرچه ممکن است که تعدادی را ناخوشنود سازید. برای این‌که از وضعیت بغرنجی خارج شوید باید اول با احساس ناراحتی کردن کنار بیایید. هم‌چنین به خاطر داشته باشید که همین الان آدم‌های دیگری هستند که سعی دارند برای خودشان فکر کنند و آن‌ها هستند که موفق‌اند. بهترین متفکران از قبل برنامه‌ می‌ریزند، درحالی‌که برای افکار ناگهانی نیز جا می‌گذارند (مواردی که قابل پیش‌بینی نیستند، مانند حوادث ناخواسته).

 

 

 

وقتی با استراتژی وارد عمل شوید، احتمال خطا پایین می‌آید. داشتن افکار مبهم از این‌که کجا هستید و دوست دارید چه کاری انجام دهید، شما را به هیچ‌کجا نمی‌رساند.


کلید استراتژیک بودن:


1- موضوع را خرد کنید.
2- بپرسید چرا این مشکل باید حل شود.
3- موارد کلیدی را مشخص کنید.
4- منابعتان را مرور کنید.
5- افراد مناسب را در جای مناسب قرار دهید.


هنری فورد می‌گوید، "هیچ چیز سخت نیست اگر آن را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید".

 

 

برای متفاوت فکر کردن، باید کارهای مختلفی انجام دهید.
راه‌‌های جدیدی برای انجام کارتان پیدا کنید، با آدم‌های جدید آشنا شوید. رمز کار این است که با ایده‌ها و سبک‌های زندگی جدید آشنا شوید. برای تقدیر از ایده‌های دیگران، باید به ایده‌های دیگر احترام بگذارید. نمی‌توانید فکر کنید که همیشه حق با شماست. باید به دیگران  هم فرصت دهید. برای هر روزتان و زمان‌هایی که افراد دیگر را ملاقات می‌کنید، برنامه و موضوع داشته باشید. بیشتر آدم‌ها فقط برای روزشان برنامه‌ریزی می‌کنند. متفکران برای برنامه‌ریزی هفته، ماه و اهداف بلندمدتشان وقت می‌گذارند و بعد آن‌را دنبال می‌کنند.

 

 

بر حرف‌های منفی که با خودتان می‌زنید غلبه کنید. برنده‌ها با عباراتی مثل "من می‌توانم" حرف می‌زنند. افراد باهوش محدودیت‌ها را نمی‌بینند. آن‌ها امکانات را می‌بینند. سام ایوینگ قهرمان سابق بیسبال می‌گوید، "هیچ چیز شرم‌آورتر از این نیست که ببینید کسی کاری را انجام می‌دهد که شما می‌گفتید غیرممکن است".

 

 

افراد خلاق خود را وقف ایده‌ها می‌کنند. آن‌ها ابهامات را در آغوش می‌گیرند و از شکست نمی‌ترسند و با افراد خلاق دیگر نشست و برخاست می‌کنند. افراد خوش‌بین نمی‌توانند متفکرانی واقع‌بین باشند. داشتن رویکرد واقع‌بینی به شما این امکان را می‌دهد آن-قدر به یک مشکل نزدیک شوید که بتوانید آن‌را بشکافید. روبه‌رو شدن با عواقب احتمالی هم به شما کمک می‌کند کارامدتر باشید و به شما اعتبار بیشتر می‌دهد (در واقع از واقعیات فرار نکنید).


برای این‌که متفکری واقعبین‌تر باشید، باید:


1- از واقعیت تقدیر کنید.
2- کارتان را انجام دهید و واقعیات را به‌دست آورید.
3- نقاط مثبت و منفی آن‌را بسنجید.
4- بدترین حالت ممکن را در نظر بگیرید.
5- تفکرتان را با منابع‌اتان هم‌تراز کنید.


خیلی مهم است که آخر روز به یاد بیاورید که می‌توانید طرزفکرتان را عوض کنید. این‌که یاد بگیرید چطور در فکر کردن استاد شوید باعث می‌شود تفکری پربازده داشته باشید. اگر بتوانید این خصوصیت را در خود ایجاد کنید طوری‌که به عادت همیشگی-اتان تبدیل شود، تمام طول زندگی فردی موفق خواهید شد. هم‌چنین باید یاد بگیرید صبور باشید و زود قضاوت نکنید. روراست و صادق بودن در همه‌ی موارد بالا کمافی‌السابق الزامی است.

 

 

 

منبع: سایت رشد

تعداد مشاهده (592)       نظرات (1)

نظرات کاربران درباره مطلب "باهوش هستید. آیا موفق نیز هستید؟"


عالی بود

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید