12 اردیبهشت 1395

بسته پیشنهادی رجانیوز برای خرید از نمایشگاه کتاب1

مولف: زهرا اسدپور   /  دسته: فرهنگی - دینی   /  رتبه دهید:

 بسته پیشنهادی رجانیوز برای خرید از نمایشگاه کتاب نیز مربوط است به کتاب‌هایی در حوزه تربیتی و اخلاقی؛ منتهی تفاوت این بسته مطالعاتی با پیشنهاد شماره یک در این است که کتاب‌های معرفی شده در این بسته برای مربیانی که می‌خواهند ضمن کار تربیتی به نوجوانان وجوانان هم کتاب معرفی کنند مناسب‌تر است. در توضیح هر بسته هم نکاتی برای مربیان گفته شده است.
گروه فرهنگ – رجانیوز: نمایشگاه کتاب در پیش است. نمایشگاهی که حالا بعد از چند سال برگزاری نیمه‌موفق و ناموفق آن در مصلای بزرگ تهران به شهر آفتاب در نزدیکی مرقد مطهر امام خمینی نقل مکان کرده است. فارغ از اینکه این بار مسئولین امر برای سهولت در خدمات‌دهی به علاقمندان کتاب و کتاب‌خوانی چه تمهیداتی اندیشیده‌اند، تب و تاب معرفی کتاب در این چند روز منتهی به آغاز به کار نمایشگاه حسابی بالا گرفته و هر فرد و مجموعه‌ای را که سر و سرّی با کتاب دارد، مشغول کرده است. رجانیوز هم برای اینکه از این قافله عقب نماند قصد دارد تا پانزدهم اردیبهشت -روز شروع برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران- به معرفی کتاب‌هایی بپردازد که ارزش خواندن دارند و جزو بهترین‌ها در حوزه‌های خودشان هستند.
 
دومین بسته پیشنهادی رجانیوز برای خرید از نمایشگاه کتاب نیز مربوط است به کتاب‌هایی در حوزه تربیتی و اخلاقی؛ منتهی تفاوت این بسته مطالعاتی با پیشنهاد شماره یک در این است که کتاب‌های معرفی شده در این بسته برای مربیانی که می‌خواهند ضمن کار تربیتی به نوجوانان وجوانان هم کتاب معرفی کنند مناسب‌تر است. در توضیح هر بسته هم نکاتی برای مربیان گفته شده است. 
 
این بسته شامل سیزده کتاب از سه سرفصل «داستان های اخلاقی»، «مناجات و ادعیه» و «عبادات» است که به بیان حکایت‌ها و داستان‌های خواندنی با محوریت مباحث اخلاقی تا چگونگی برقراری «ارتباط با خداوند» به زبان داستانی می‌پردازد. 
 
اکنون به معرفی کوتاه این سیزده کتاب به همراه گزیده‌‌ای از متن آنها می‌پردازیم: 
 
***
 
داسـتـــان‌هــای اخـــلاقـــی
 
1- می شکنم در شکن زلف یار
حسین سروقامت/ دفتر نشر معارف
 
 
می شکنم «در شکن زلف یار» اسم کتابی است از مجموعه کتاب های پرسمان که حکایات و داستانهای بسیار خواندنی با محوریت مباحث کاربردی اخلاقی را ارائه می نماید. صاحب این قلم آرزوداشته نوشته های او گاهی از یک تصمیم سربرآورند، گاهی احساس پاکی را زنده کنند، گاهی قطره اشکی از دیده ای فروریزند، گاهی رنجدیده ای را به فکر فروبرند وگاهی خم عشقی را بجوشانند و به شراب مهر مبدل سازند. او نمیداند در این کار توفیقی داشته است یا نه، اما دوست دارد آنچه را حافظ ادعا کرده است، برای یک بار هم که شده تجربه کند: منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- با توجه به داستانهای موجود در کتاب مخاطب را برای انتخاب مسیر درست زندگی راهنمایی کند.
2- پیرامون انتخاب درست و درست انتخاب کردن سبک زندگی با مخاطب به بحث و گفت و گو بپردازد.
 
محورهای کتاب:
 
1- نمونه های عینی و ملموس از نتایج محاسن و معایب رفتاری در دنیای واقعی
 
گزیده متن:
 
چوپان بیچاره خودش را کشت، که آن بز چالاک، از آن جوی آب بپرد، نشد که نشد!
 
او می دانست پریدن این بز از جوی آب همان و پریدن یک گله گوسفند و بز به دنبال آن، همان.
 
عرض جوی آب قدری نبود که حیوانی چون او نتواند از آن بگذرد... نه چوبی که بر تن و بدنش می زد سودی بخشید و نه فریادهای چوپان بخت برگشته.
پیرمرد دنیا دیده ای از آن جا می گذشت. وقتی ماجرا را دید، پیش آمد و گفت من چاره کار را می دانم. آن گاه چوب دستی خود را در جوی آب فرو برد و آب زلال جوی را گل کرد.
 
بز به محض آن که آب جوی را گل آلود دید، از سر آن پرید و در پی او تمام گله پرید.
 
چوپان مات و مبهوت ماند. این چه کاری بود و چه تأثیری داشت؟
 
پیرمرد که آثار بهت و حیرت را در چهره چوپان جوان می دید، گفت:
 
تعجبی ندارد؛ تا خودش را در جوی آب می دید، حاضر نبود پا روی خویش بگذارد. آب را که گل کردم، دیگر خودش را ندید و از جوی پرید.
 
.... و من فهمیدم این که حیوانی بیش نیست، پا بر سر خویش نمی گذارد و خود را نمی شکند، چه رسد به انسان که بتی ساخته است از خویش، و گاهی آن را می پرستد!
 
***
 
2- صد حکایت تربیتی
مرتضی بذرافشان/ بوستان کتاب
 
 
پیدایش موانع و مشکلات فراوان در مسیر تربیت فرزندان، شناخت شیوه‏هاى درست و کارآمد تربیتى را ضرورى مى‏سازد، شیوه و سیره اولیاى الهى در تربیت مى‏تواند راهى مؤثر در هدایت فرزندان باشد. کتاب حاضر، سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) و بزرگان را در تربیت کودکان و نوجوانان بیان مى‏کند و نکته‏هاى روان شناختى وتربیتى آن را به خواننده ارائه مى‏دهد. صد حکایت تربیتی شامل روایات، حکایات و نکته‌هایی از دوران کودکی بزرگان است که گردآورنده آن را از منابع مختلف استخراج کرده و در این نوشتار گرد آورده است .عناوین برخی مطالب کتاب بدین قرار است : توجه به کودک, مسئولیت پدران, تبعیض ناروا, تربیت قبل از تولد, فرزند, نتیجه دعا, کودک و تاثیرات محیط, بوسیدن کودک, گام اول در تنبیه کودک . گردآورنده در این نوشتار بر آن است ضمن بازگو کردن گوشه‌هایی از زندگی بزرگان, شیوه‌های صحیح ارتباط والدین با کودکان را تبیین نماید.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- سیره فردی و اجتماعی پیشوایان معصوم(ع) را برای مخاطب تشریح کند.
2-الگوهای مناسبی را به نوجوان معرفی کند
3- با کتابهای مفصل تری که در همین سیرمطالعاتی گنجانده شده، کارهای تحقیقی عمیق تری را در این زمینه از متربی خواستار شود.
 
محورهای کتاب:
 
1- بررسی سیره تربیتی معصومین(ع) 
2- واکاوی فضائل ارزشمند اخلاقی
آشنایی با سیره بزرگان در قالب داستان ‌های متنوع 
 
گزیده متن:
 
گروهي از كودكان مشغول بازي بودند. ناگهان با ديدن پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ كه به مسجد ميرفت، دست از بازي كشيدند و به سوي حضرت دويدند و اطرافش را گرفتند. آنها ديده بودند پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ حسن ـ عليه السّلام ـ وحسين ـ عليه السّلام ـ را به دوش خود مي گيرد و با آنها بازي مي كند. به اين اميد، هر يك دامن پيامبر را گرفته، مي گفتند: «شتر من باش».
 
پيامبر مي‌خواست هر چه زودتر خود را براي نماز جماعت به مسجد برساند، اما دوست نداشت دل پاك كودكان را برنجاند. بلال در جستجوي پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ از مسجد بيرون آمد، وقتي جريان را فهميد خواست بچه‌ها را تنبيه كند تا پيامبر را رها كنند. آن حضرت وقتي متوجه منظور بلال شد، به او فرمود: «تنگ شدن وقت نماز براي من از اين كه بخواهم بچه‌ها را برنجانم بهتر است. »
 
پيامبر از بلال خواست برود و از منزل چيزي براي كودكان بياورد. بلال رفت و با هشت دانه گردو برگشت. پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ گردوها را بين بچه ها تقسيم كرد و آنها راضي و خوشحال به بازي خودشان مشغول شدند.
 
***
 
3- روزنه هایی از عالم غیب
محسن خرازی/ انتشارات مسجد مقدس جمکران
 
 
بيان داستان هاي واقعي و كرامات ائمه اطهار (ع) و عالمان عامل و زاهد پيرو اهل بيت (ع) در محكم نمودن اركان اعتقادي و نيز اميدوار شدن عموم مردم به توسل، اثري عميق و هدايتگري دارد. نويسنده كتاب حاضر كوشيده است داستان های پندآموز کتاب را به نقل از واسطه هاي موثق، بدون دخل و تصرف در آنها، و از كساني كه گفتار صادق و قابل اعتماد دارند آورده باشد. نکات ناب اخلاقی برداشت شده از هر داستان، مستند بودن جریانها و وجهه اخلاقی مؤلف اثر، عواملی است که بر ارزش این کتاب می افزاید. 
 
اين مجموعه در چند بخش مختلف با عناوين: كساني كه خدمت امام زمان(عج) رسيده اند، توسل به اهل بيت (ع)، كرامات ائمه اطهار و امامزاده‌ها (ع)، بركات زيارت امام حسين(ع)، اقامه عزاي حسيني، درباره تربت امام حسين(ع)، برخي استخاره ها درباره قرآن مجيد، تازه ماندن اجساد و بدن هاي پاكان، آثار نيك و بد اعمال و داستان هاي ديگر: آگاهي از وقت مرگ، در مورد امور غير عادي، درباره روح و تجريد و تسخير و غيره، حيات برزخي و آگاهي اموات، فرشتگان و شياطين و اجنّه، در محضر عالمان رباني به ذكر و بيان داستان هايي از اشخاص در موارد فوق پرداخته است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- رجوع به علما را در دوران غیب مطرح کند
2- با معرفی الگوهای امروزی به او، رسیدن به قله های کمال را برای نوجوان دست یافتنی جلوه دهد و معرفی نماید. 
 
محورهای کتاب:
 
داستان ‌های متنوع اخلاقی از زندگی علمای بزرگ
1- ارائه الگوی اخلاقی- عرفانی مناسب
2- واکاوی فضائل ارزشمند اخلاقی
 
گزیده متن:
 
سید عبدالمطلب که شخصی موثق و مورد اعتماد من بود، روزی به منزل مرحوم آیت الله العظمی سید محمدتقی خوانساری (رحمه الله علیه) آمد و چنین گفت:
وقتی که من برای تحصیل به نجف اشرف مشرف شدم در آنجا شنیدم پیرمردی پینه دوز هر شب جمعه نزدیک غروب از نجف به کربلا طی الارض می کند و در حرم مطهر امام حسین علیه السلام مشغول عبادت می شود و صبح شنبه دوباره با طی الارض به نجف باز می گردد.
 
به فکر افتادم صحت این مطلب برایم اثبات گردد، لذا از خود او هر چه پرسیدم چیزی دستگیرم نشد. سرانجام یکی از دوستان را به کربلا فرستادم تا غروب پنج شنبه نزدیک کفش داری حرم منتظر رسیدن نامه ای از من باشد و خودم هم در موقع غروب پنج شنبه به دکان و مغازه آن پیرمرد در نجف اشرف رفتم. نامه ای به او دادم و گفتم من کاری فوری دارم خواهش میکنم وقتی به کربلا رسیدید نامه را در اسرع وقت به فلانی که نزدیک کفش داری ایستاده برسانید، پیرمرد پذیرفت و نامه را از من گرفت.
 
پس از خدا حافظی از او، او درب مغازه اش را بست و رفت. دوست ما در کربلا در همان محل موعود، نامه را در زمان غروب پنجشنبه دریافت کرد. بدین ترتیب بر ما روشن شد که پیرمرد مذکور با طی الارض به کربلا می رود.
 
در یکی از روزها به نزد پیرمرد رفتم و صحبت از طی الارض کردم ولی باز هم پیر مرد اظهار بی اطلاعی کرد و زیر بار نمی رفت سرانجام کاری که با او کرده بودیم را برایش باز گفتم آن پیرمرد سخت ناراحت شد.
 
من به او گفتم: آیا ممکن است این مقام را به من هم تعلیم کنی؟
 
پیرمرد به قبر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام اشاره کرد و گفت: این آقا جد تو است یا جد من؟
 
گفتم جد من است.
 
گفت: هر چه من دارم از این بزرگوار است از من چه می خواهی؟
 
آیت الله العظمی بهجت می فرمودند:
 
آقای حاج سید عبدالمطلب، ناقل این داستان عالمی خوب و اهل ریاضت بود، من با او رفت و آمد داشتم. آن پیرمرد پینه دوز را هم دیده بودم و کفشهای خود را برای تعمیر به او می دادم، او عادت داشت در مقابل کار خود قیمتی را معین نکند بلکه هر چه به او می دادند قبول می کرد و سخنی هم نمی گفت و عادت دیگر او این بود که هر شب دوشنبه جمعی از مؤمنین را به منزلش دعوت می کرد و آنان را اطعام می نمود.
 
***
 
مــنـــاجـــات و ادعـیــه
4- شکوای سبز
سید مهدی شجاعی/ نیستان
 
 
کتاب حاضر، دربرگیرنده ترجمه و برداشت آزاد سید مهدی شجاعی از دعای شریف ابوحمزه ثمالی است که از آن به بلند‌ترین دعاهای سحر ماه مبارک رمضان یاد می‌کنند. برداشت‌هایی که حاصلش در یک کتاب، جدای از ترجمه متن دعا، راوی  و نمایشگر کرشمه کلمات به هنگام راز و نیاز با خالق هستی است.
 
با وجود اینکه ترجمه‌های متعدد و متفاوتی از ادعیه مأثور تاکنون منتشر شده است، وجود متنی که مخاطب با خوانش آن جدای از روبرو شدن به کلمات و عبارات معادل متن عربی دعا، در درون خود حس و شور عارفانه دعا را نیز لمس کند، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
 
به عبارت دیگر بسیاری از ترجمه‌های موجود از ادعیه به دلیل قائل بودن به قداست برای متن این اذکار، به ترجمه تحت‌اللفظی بسنده کرده‌اند؛ در حالی که سید مهدی شجاعی در کتاب شکوای سبز تلاش کرده در کنار وفاداری به اصل متن دعا و معنای حقیقی آن، زبان روایی خود را شکل و شمایلی عارفانه و آهنگین داده و ترجمه‌ای متفاوت و تاثیرگذار به سان متن، پیش روی مخاطب خود بگذارد.
 
او در مقدمه خود بر این اثر نیز بر همین موضوع صحه می‌گذارد و می‌نویسد: کسی که حرف زدن با محبوب را به گونه‌ای بلد باشد که همه انسان‌ها بتوانند خودشان را جای گوینده آن حرف‌ها بگذارند و آن حرف‌ها را حرف‌های خودشان بیانگارند، کسی جز معصوم نیست و آن حرف‌ها، همان ادعیه‌ای است که بر زبان معصوم جاری شده است و یکی از متعالی‌ترین نمونه‌های آن حرف‌ها، همین دعای ابوحمزه ثمالی است که بر زبان مبارک حضرت زین العابدین و سید الساجدین(ع) جاری شده است.
 
تکنیک شجاعی در مواجه با این ترجمه که پیش از این نیز در آثاری مشابه مورد استفاده قرار گرفته است استفاده از کلمات ساده و در عین حال آهنگین برای ترجمه متن این دعاست. او با توجه به وزن و آهنگ متن عربی و نیز با توجه به جنس مخاطبانی که متن کتاب وی را مطالعه خواهند کرد، سعی کرده به ترجمه‌ای برسد که جدای از برانگیختن احساسات بی غل‌و‌غش مخاطبان در احساس نیاز به داشتن ارتباط با پروردگار، آنها را با زیبایی‌های متن ارائه شده از زبان اهل بیت (ع) آشنا سازد و در عین حال دچار سردرگمی ناشی از متکلف بودن متن نکند.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به مباحثات گروهی می تواند توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- آشنایی با معارف ناب اسلامی با درونمایه عواطف و احساسات
2- فراهم نمودن زمینه لازم برای ایجاد انس با معبود در قالب مناجات و دعا
 
بخشی از کتاب:
 
خوشبختی من کجاست پروردگار من، وقتی که سعادت جز از مشرق دست‌های تو طلوع نمی‌کند.
 
مفرّ من، روزنه نجات من، گریزگاه من کجاست وقتی هیچ پناهی جز تو نیست...
 
نه آنکس که نیکی کند از یاری و رحمت تو مستغنی است، نه آن کس که اهل بدی و بی باکی است و در مسیر نارضایتی تو قدم می‌زند، می‌تواند از حیطه قدرت تو خارج شود...
 
خدای من! من تو را به خودت شناختم، با خودت و به واسطه خودت. تو بودی که مرا به سوی خودت راه نمودی. تو بودی که مرا به خودت خواندی و دعوتم کردی. اگر تو نبودی و اگر تو نمی‌کردی، من چه می‌دانستم که تو کیستی. ‘‘شکوای سبز‘‘ دریافت و برگردانی است به زبان ساده و روان از سه مناجات ندبه، عرفه و شعبانیه که هر کدام جایگاه خاصی در میان مناجاتها و ادعیه ماثوره از ائمه شیعه دارد.
 
***
 
5- با من مهربان باش
مهدی خدامیان آرانی/ وثوق
 
 
نگاهی به چگونگی برقراری «ارتباط با خداوند» به زبان داستان است. نویسنده در این کتاب با طرح موضوعات گوناگون در راستای ایجاد رابطه با خداوند، تلاش نموده آموزه‌های مختلفی از مباحث دینی که مرتبط با ارتباط بنده با خداوند است و آثار و فواید آن را بیان نماید. تو بودی که مرا صدا زدی، همه جا مهربانی تو را دیدم، به دنبال آرزوی کوچم، گویی هیچ گناهی ندارم، روی نیازم فقط تویی، فرشتگان برایم دعا می‌کنند، این صورت را به خاک نهاده‌ام، مرگ زیبا آرزوی من است، آزادی از اسارت دنیا، خزانه‌های تو تمامی ندارد، اوج بزرگواری خدای من، مرا به دیگری وامگذار و ای بهتر از پدر و مادر عناوین برخی از مباحث مطرح شده در این کتاب می‌باشد. با من مهربان باش، نام كتاب حاضر است كه با متن نثر فارسي، ترجمه اي از ادعيه هاي مختلف و مناجات واحاديث مختلف دراين موضوع با خوش طبعي به اثري خواندني و جذاب تبديل شده است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد. 
2- به مباحثات گروهی می تواند توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- آشنایی با معارف ناب اسلامی با درونمایه عواطف و احساسات
2- فراهم نمودن زمینه لازم برای ایجاد انس با معبود در قالب مناجات و دعا
 
 
گزیده متن:
 
خدايا! شيطان با من دشمن است، او همواره براي وسوسه كردن من مي آيد، من او را نمي بينم ولي او مرا مي بيند، به ضعف هاي من آگاه است، دوست دارد كه من از تو دور بشوم، از تو مي خواهم بين من و او جدايي بيندازي، من از شر او به تو پناه مي برم و از تو مي خواهم مرا از دست او نجات بدهي، خدايا! تو براي خود اسمي انتخاب كرده اي و قول داده اي‌كه هر كس تو را به آن اسم بخواند، حاجتش را روا كني، اكنون من تو را به همان اسم مقدست مي خوانم تا حاجت هاي مرا روا كني .
 
***
 
6- عاشقانه هایی برای خداوند
جواد نعیمی/ بوستان کتاب 
 
 
در اين نكته هيچ ترديدي نيست كه سرلوحه ايده ها و برنامه هاي پيام آوران الهي ، توجه دادن انسان به حضرت پرودگار بوده است و نهادينه كردن ياد و نام خداوند تبارك در انديشه و جان بشر، تا همه كارهاي آدمي، رنگي خدايي بگيرد و انسان شايسته عنوان خليفه الله و اشرف مخلوقات شود. بديهي است هر گاه خداوند در مركز توجه و نقطه دائمي ديد انسان قرار گيرد، آدمي مي تواند بر همه زشتي ها و پليدي ها فايق آيد و به قله خوبي ها و شايستگي ها فرا رود. حضور ياد و نام خدا، در جاي جاي زندگاني ما، خجستگي ، كامروايي و نيك بختي ما را تضمين خواهد كرد.صداهاي شيطاني در تلاشند صداهاي رحماني را تحت الشعاع قرار دهند و شياطين مي كوشند همه نشانه هاي غفلت را از دل ها ، انديشه ها و ديده ها دور كنند تا تباهي و پليدي و فساد جايگزين نيكي و پاكي و رستگاري شود. اين نوشتار با چنين انديشه اي شكل گرفته و بر آن بوده تا با تغزل واژگان و ترنم معاني در جان مخاطب را به ياد كرد هماره حضرت سبحان فراخواند. فراز و فرودهاي احتمالي آثار عرضه شده به منظور ايجاد تنوع و پرهيز از ملال آوري و ترغيب خواننده به ادامه مطالعه مدنظر قرار گرفته است. اثر حاضر در همین راستا به شکل جذابى، عاشقانه‏هاى بدیعى را به کمند کتابت آورده است. این كتاب با گردآوری تعدادی از سروده‌ها و نوشته‌هایی كه در قالب نجوا با خداوند تألیف شده‌‌‌اند به ذكر نعمت‌ها و موهبت‌های الهی پرداخته‌است. 
 
نویسنده این اثر یاد خداوند را تنها عامل آرامش‌بخش ذهن و دل آدمی عنوان كرده و عدم غفلت از خدا را عامل خوشبختی انسان‌ها دانسته‌است. 
 
نوشتار حاضر در بر‌دارنده 36 قطعه نثر ادبی و شعرگونه هایی که هم چون نجوایی در پیشگاه حضرت پروردگار، بر زبان قلم جاری شده، با عناوین جلوه ی جمال آشنا، چون دیدار، نشان زیبای تو، شكوفه لبخند، گوهر نجوا، نامه‌ای به نام تو، مرا سبز كن!، قلمرو لبخند یار، كرامات نورانی تو و بهترین دوست، است. 
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به مباحثات گروهی می تواند توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- آشنایی با معارف ناب اسلامی با درونمایه عواطف و احساسات
2- فراهم نمودن زمینه لازم برای ایجاد انس با معبود در قالب مناجات و دعا
 
گزیده متن:
 
همه ی عالم کشته مرده ی نگاه تو هستند! همه یک جوری می خواهند خودشان را به مژگان تو بیاویزند،تا همواره در معرض نگاه تو باشتد. بسیاری از آفریده هایت با تو روابط عاشقانه ی قلبی دارند...
 
***
 
7- دعا و زندگی  
غلامرضا بهرامی/ دلیل ما
 
 
نگاهی است به نقش حیاتی و بی بدیل دعا در پرورش روان انسان. محور اساسی بحثها در این کتاب، جایگاه دعا و نقش کارساز آن در نظام آفرینش، نیاز ضروری انسان به دعا و رمز تکامل و موفقیت در دعاست. محور اصلی بحث‏ها، آیات قرآن و احادیث اهل بیت(ع) است. نویسنده ابعاد روان‏شناختی دعا از دیدگاه دانشمندان علوم پزشکی را نیز درباره این مقوله و تاثیر آن را در روان و جسم انسان مورد توجه قرارداده است. مولف در دو بخش، مطالب خویش را ارائه داده است: بخش اول: نقش نیایش در تکامل انسان، شامل دو فصل با عناوین: دعا و جایگاه آن ، نیاز انسان به دعا، می باشد، و بخش دوم: آثار و آداب دعا، که از دو فصل با موضوع: دعا و آثار نیایش، آداب و شرایط دعا کردن، تشکیل یافته است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1. جایگاه دعا در زندگی انسان را تحلیل کند.
2. جایگاه دعا را در قرآن و احادیث تبیین کند.
 
محورهای کتاب:
 
• نیاز ضروری انسان به دعا
• نقش دعا در تکامل انسان
• آثار دعا و نیایش
• شرایط دعا کردن
 
***
 
8- استجابت دعا (شرایط و موانع)
احمد تشکر/ بوستان کتاب
 
 
در روایات، دعا به سلاح مؤمن تشبیه شده است و راستی کدام سلاح محکم تر، مؤثرتر، مفیدتر و در عین حال در دسترس تر از سلاح دعاست؟ دعا، آرامش روح و روان انسان را فراهم می کند. سالک را از بدی ها، پلشتی ها و رخوت دور می کند و به منزله رشته قابل اعتمادی است که نور را از منبع انرژی به عنصر روشنی بخش متصل می کند. مادامی که این رشته گسسته نشود فضای دل روشن است.  اما شرایط دعا چیست و چرا گاهی دعاها مستجاب نمی شود؟ اثر حاضر در چند فصل شرایط و موانع استجابت دعا را بررسی کرده است. قواعد استجابت دعا بر اساس آیات و روایات معصومین(ع) از منابع موثق، در سه فصل تنظیم شده است. فصل اول: شرایط دعا، فصل دوم: علل تاخیر در استجابت دعا، و فصل سوم: عدم استجابت دعا. نویسنده در کتاب خود در صدد تبیین این موضوع است که موانع تاخیر یا توقف استجابت دعا براساس مصلحت یا مجازات است. به اذعان وی، در واقع اولین شرط دعا معرفت نسبت به وجود حضرت باری تعالی است؛ یعنی معرفت توحیدی. نگارنده با تشریح آداب دعا، به ارایه احادیث مختلف آن‌ها اقدام، و در خلال مباحث، به داستان‌هایی از ائمه اطهار(ع) و بزرگان دین در این زمینه پرداخته است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1. جایگاه دعا در زندگی انسان را تحلیل کند.
2. جایگاه دعا را در قرآن و احادیث تبیین کند
3. شرایط دعا را برای مخاطب بازگو کند.
 
محورهای کتاب:
 
• نیاز ضروری انسان به دعا
• نقش دعا در تکامل انسان
• آثار دعا و نیایش
• شرایط دعا کردن
 
در بخشی از کتاب می خوانیم: 
 
«از جمله خصیصه های انسانی، عجول بودن اوست که اگر تحت کنترل باشد مطلوب، در غیر این صورت آدمی را از مسیر حق و عدالت منحرف می کند و باعث اختلال در امور و نظم زندگی می شود. حتی در کار خیر هم که گفته اند حاجت به استخاره نیست نباید عجله کرد. بلکه باید کار را بدون معطلی، ولی حساب شده انجام داد و در به دست آوردن نتیجه باید صبر پیشه کند، زیرا عامل به عمل خیر هم نیازمند مقدمه چینی و برنامه ریزی دارد و باید اقتضائات زمان و مکان را ملاحظه کند. در حدیثی آمده است که حتی در هنگام انفاق هم انفاق کننده به قول معروف نباید جوّگیر بشود و تحت شرایط عاطفی همه چیز خود را ببخشد. بنابراین راه اعتدال راه مطلوب است. همین طور در مورد دعا داعی نباید نسبت به حصول نتیجه شتابزده باشد، زیرا خود نمی داند که مصلحتش چگونه باید رقم بخورد و تنها خداوند است که بر اسرار او آگاه می باشد.
 
امام صادق علیه السلام می فرماید: تا زمانی که مؤمن در نتیجه شتابزدگی برای اجابت دعای خود نومید نشود و دعا را فرو نگذارد، در خیر و آسایش و رحمت خدا قرار دارد. راوی حدیث گوید: به امام گفتم: چگونه شتاب می کند؟ فرمود: می گوید از فلان و فلان وقت پیوسته دعا کردم و اجابت نشد.»
 
***
 
عــبــــادات
 
9- پرتوی از اسرار نماز
محسن قرائتی/ موسسه فرهنگی درسهایی از قرآن
 
 
در این کتاب که برگرفته از برنامه ( درسهایی از قرآن ) حجت الاسلام قرائتی می باشد، ابتدا به طور مفصل به موضوع عبادت پرداخته شده و مطالبی همچون جایگاه عبادت، ریشه های عبادت ، فلسفه عبادت ، نقش عبادت ، ابعاد ، آفات، شرایط صحت، انگیزه های تغییر شکل عبادت ، ،شرایط و نشانه های قبولی عبادت و …  بیان شده است. در ادامه به فریضه نماز به عنوان بارزترین مصداق عبادت می پردازد و موضوعاتی مانند سیمای نماز ، اهمیت نماز، نمازهای مردود و مقدمات نماز و… را شرح داده و سپس به طور مفصل به جزئیات نماز می پردازد . در پایان این کتاب کیفیت نمازهای واجب و مستحب آورده شده است.
 
عمده‏‌ترین منابع مورد مطالعه، (پس از قرآن و نهج البلاغه) عبارت بوده است از: بحارالانوار، وسائل الشیعه، مستدرك، اصول كافى، من لایحضره الفقیه، غررالحكم، كنزالعمال و... كه مدرك روایات در پاورقى‏ها آمده است. آنچه در ترجمه آیات و احادیث آمده، نسبتاً ترجمه آزاد و گاهى همراه با توضیح و اضافات است. ناگفته نماند محتواى این نوشته، قبلاً از سیماى جمهورى اسلامى پخش شده كه با تغییرها و تكمیل‏هایى به رشته تحریر درآمده است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به مباحثات گروهی می تواند توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- ورود مختصر در حوزه اخلاق عملی و مباحث نظری مربوطه
2- آشنایی با محوری ترین عنصر عبادی در اسلام
 
گزیده متن:
 
در احادیث، از نماز به عنوان «معراج مؤمن» یاد شده است. لیكن این عروج و پرواز، نه در فضاى باز آسمان، بلكه در فضاى معنویت بندگى است و براى رسیدن به «قرب پروردگار» است، نه اوج گرفتن تا چند هزار پا در ارتفاع. 
 
در یك پرواز، همینكه از آن اوج، مقدارى پائین‏تر مى‏آید، نامش را «كم كردن ارتفاع» مى‏گویند، هر چند نسبت به زمینیان، هنوز در اوج است. عبادت اولیاء الله نیز گرچه نسبت به نماز و بندگى افراد معمولى، همواره در اوج است، ولى خودشان كاهش ارتفاع را از آن اوج نهایى، نوعى قصور و تنزل مى‏دانند و استغفار مى‏كنند. و اینست مفهوم «حَسَناتُ الاْبرارِ سَیّئاتُ الْمُقَرّبین».
 
نماز كه توجّه به خالق هستى و دل كندن از علایق دنیوى است، براى اهل معرفت یك پرواز به حساب مى‏آید، پروزاى فراتر از طیران پرندگان در فضا، یا پرواز هواپیما در جو و بالاتر از آن.
 
***
 
10- پیام معنویت
علی اکبر آسمانی/ ستاد اقامه نماز و احیای زکات
 
 
 
در مجموعه حاضر پیام‌های رهبر معظم انقلاب خطاب به اولین تا هفتمین اجلاس سراسری از سال 1370 تا 1385 گردآمده و با خطی زیبا به چاپ رسیده است. 
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به اجرای مسابقات جذاب در زمینه برگزاری و اقامه نماز  توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- ورود مختصر در حوزه اخلاق عملی و مباحث نظری مربوطه
2- آشنایی با محوری ترین عنصر عبادی در اسلام با درونمایه عواطف و احساسات
3- بیان آثار و برکات نماز سازنده
 
گزیده متن:
 
نماز رکن اصلی دین است و باید اصلی ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد. هیچ وسیله ای مستحکم تر ودائمی تر از نماز برای ارتباط میان انسان و خدا نیست.
 
انسان همیشه به نماز محتاج است و در عرصه های خطر محتاج تر. روح نماز، یاد خدا و خشوع و حضور در برابر اوست. برپا داشتن نماز، نخستین ثمره و نشانه حکومت صالحان است. بشریت امروز به نماز خالص و کامل و پرشور اسلامی، از همیشه نیازمندتر است. نماز نیاز آدمی است و روح این نماز توجه است. مواظب باشیم جسم نماز از روح خالی نماند.
 
***
 
11- پیوندهای نماز
محسن قرائتي/ مرکز فرهنگي درسهايي از قرآن
 
 
 
در این کتاب به بررسی ارتباط و پیوندهای موجود میان نماز و موضوعات متفاوت از قبیل ، حق الناس ، نظم، حقوق پدر ومادر ، رهبری ، وقف و جهاد و... پرداخته شده است و در مجموع  135 نوع رمز و راز نماز کشف شده که می تواند مورد استفاده علاقمندان به ویژه جوانان قرار گیرد. نویسنده در مقدمه کتاب اشاره می کند که : روزی که موضوع بحث ما ، پیوندهای نماز بود و تعدادی از این پیوندها را که پیشتر یادداشت کرده بودم گفتم و تعدادی را هم دوستان در آن جلسه گفتند متوجه شدیم که گویا نماز یک نقشه جامع اسلامی است که با همه چیز پیوند خورده است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می‌تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به اجرای مسابقات جذاب در زمینه برگزاری و اقامه نماز  توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- ورود مختصر در حوزه اخلاق عملی و مباحث نظری مربوطه
2- آشنایی با محوری ترین عنصر عبادی در اسلام با درونمایه عواطف و احساسات
3- بیان آثار و برکات نماز سازنده
 
گزیده متن:
 
نماز انسان را منظم می سازد ، زیرا نمی توان در هر وقتی یا در هر مکانی یا با هر کلامی یا به هر سویی آن را انجام داد.همچنان که در نماز جماعت انسان باید همراه با سایر نمازگزاران نه جلوتر و نه عقب تر آنرا انجام دهد و این خود نوعی آموزش نظم است. همچنین در بخش پیوند نماز با خودسازی میخوانیم : از امام خمینی (ره) نقل شده است که فرمودند: نماز کارخانه انسان سازی است . کسی که بلند ترین نقطه بدن خود پیشانی را در 17 رکعت نماز روزانه 34 بار بر خاک می گذارد نمی تواند شخص متکبری باشد.
 
***
 
12- بهترین پناهگاه: حکایات و داستانهای نماز
رحیم کارگر محمدیاری/ ستاد اقامه نماز و احیای زکات
 
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1- متربی را در عرصه تحقیق در هر موضوع وارد نماید که البته هر موضوعی، معرفی منابع مناسب را می طلبد.
2- به اجرای مسابقات جذاب در زمینه برگزاری و اقامه نماز  توجه ویژه ای داشته باشد.
 
محورهای کتاب:
 
1- ورود مختصر در حوزه اخلاق عملی و مباحث نظری مربوطه
2- آشنایی با محوری ترین عنصر عبادی در اسلام با درونمایه عواطف و احساسات
3- بیان آثار و برکات نماز سازنده
 
گزیده متن:
 
روزى پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله به همراه عده اى از اصحاب خود از جايى عبور مى كردند. ناگهان سگى شروع كرد به پارس كردن . پيامبر صلى الله عليه و آله ايستاد و به پارس سگ گوش داد. اصحاب نيز توقف كردند. آنگاه رو به ياران خود كرد و فرمود: آيا فهميديد كه اين سگ چه گفت ؟ اصحاب گفتند: خير.
 
پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: اين حيوان گفت: اى پيامبر خدا! من هميشه خداى مهربان را شكر مى كنم كه بهره من در اين جهان خلقت ، اين شد كه سگ شوم ، اگر انسان بى نماز بودم چه مى كردم ؟
 
***
 
13- روزه پاکان
محمد علی جاودان/ انتشارات علامه عسگری
 
 
کتاب «روزه پاکان» کاری از معاونت پژوهش مؤسسه ایمان ماندگار، ویژه ماه مبارک رمضان است. این کتاب همنشین سی روزه مؤمنان در ماه مبارک رمضان در این مهمانخانه الهی است. «روزه پاکان» دارای 30 فصل و هر فصل به نام یکی از روزهای ماه مبارک رمضان است، مانند «اولین روز ضیافت». در نوشتار مربوط به هر روز، سه مطلب ذکر شده است با عناوین: نجوای دل؛ دلنوشته‌هایی پیرامون ماه مبارک رمضان، کلام حکیم؛ درس‌هایی اخلاقی با محوریت روزه و ماه رمضان، احکام ضیافت؛ مسائل شرعی درباره روزه و ماه رمضان.
 
بخش اصلی و محوری این کتاب، «کلام حکیم» است که حاوی 30 بحث اخلاقی از حضرت امام خمینی (ره) مقام معظم رهبری، آیت‌الله حق شناس(ره) و آیت‌الله محمد علی جاودان درباره ماه مبارک رمضان است.
 
از دیگر ویژگی‌های کتاب «روزه پاکان» مباحثی پیرامون شخصیت حضرت خدیجه کبری(س)، امام حسن مجتبی(ع) وصایای حضرت علی(ع) و بیانات منتشر نشده از مرحوم علامه عسکری است.
 
مربی در حاشیه این کتاب می تواند:
 
1. فلسفه روزه را برای مخاطب بازگو کند.
2. با طرح بحث های اخلاقی روزه دار را برای انجام هر چه بهتر وظایف شرعی ترغیب کند.
3. با محور قرار دادن شخصیت امیرالمومنین (ع) خدمت به خلق و دستگیری از مستمندان را برای مخاطب الگو سازی کند.
4. به مسائل و سوالات شرعی مخاطب پاسخ دهد.
 
محورهای کتاب:
 
• مباحث اخلاقی متناسب با ایام ماه مبارک
• دلنوشته‌هایی پیرامون ماه مبارک رمضان
• مسائل شرعی درباره روزه و ماه رمضان
• مباحث اخلاقی از حضرت امام خمینی (ره)
• مباحث اخلاقی از مقام معظم رهبری
• مباحث اخلاقی از آیت‌الله حق شناس(ره) و آیت‌الله محمد علی جاودان

تعداد مشاهده (487)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "بسته پیشنهادی رجانیوز برای خرید از نمایشگاه کتاب1"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید