10 اردیبهشت 1391

عبور از اروند وحیرت جهانیان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
3/5

عملیات والفجر 8 درساعت 22:10 روز بیست ودوم بهمن 1364 آغاز شد. برخی از مهم ترین اهداف این عملیات عبارت بود از: انهدام سكوهای پرتاب موشك، فتح شهر فاو و مسدود كردن راه ورود عراق به خلیج فارس.
مهم ترین ویژگی های این عملیات عبارتند از:
1- انتخاب هوشمندانه و خلاقانه منطقه عملیاتی فاو به حدی بود كه تا دو روز پس از عملیات، ارتش عراق تصور نمی كرد كه حمله بزرگ سال 1364 ایران از آن منطقه باشد.
2- تاكتیك جدیدی برای فریب هواپیماهای عراق به منظور جلوگیری از حمله به سایت های موشكی مورد استفاده قرار گرفت و از توپ های ضد هوایی نیز به شكل انبوه استفاده شد. به همین دلیل، انهدام هواپیما در عملیات والفجر8، در طول جنگ بی سابقه بود. طبق... معتبر، 45 تا 47 فروند از هواپیماهای عراقی در این عملیات سرنگون شدند و گمان می رود تعداد دیگری نیز آسیب دیدند كه توانستند خود را به داخل عراق برسانند.
3- عبور غواصان از اروند رود و شكستن خط را باید اصلی ترین و مهم ترین ویژگی عملیات والفجر 8 دانست.در واقع، عبور از اروندرود با عرض و عمق و شتاب بسیار زیاد این رودخانه كه به گفته برخی از كارشناسان به حدود هفتاد كیلومتر در ساعت می رسید، كار بسیار پیچیده و خطیری بود كه می بایست با محاسبه دقیق و آگاهی از جوانب امر صورت می گرفت. این مسئله آن اندازه مخاطره انگیز بود كه برخی از فرماندهان نظامی كلاسیك، عملیات عبور از اروندرود را ناممكن دانستند و كمترین موفقیتی برای آن قائل نبودند. اما دقت نظر فرماندهان سپاه در دست یابی به اطلاعات لازم، آموزش های خاص برای عبور از اروند رود، انتخاب حساب شده غواص ها، انتخاب مناسب ترین نقطه برای عبور با توجه به عرض رودخانه و توجه كافی به حالت های گوناگون جزر و مد آب و عوامل دیگر، باعث شد شكل جدیدی از عملیات نظامی كه در نوع خود در تاریخ نظامی جنگ های معاصر بی سابقه بود، انجام شود و نیروهای خودی با اقتدار كامل، ضمن عبور از اروند رود و شكستن خط، منطقه را تصرف كنند.
در این زمینه، عبدالرشید، فرمانده سپاه سوم عراق چنین می گوید:«ایران در عملیات جاری خود، روش های نظامی نوینی را به كار برده است و برخلاف توقع، در شرایط جوّی سختی كه باران های شدید می بارید، با استفاده از مردان قورباغه ای و پیش غراولان رزمی، حمله خود را به موانع آغاز كرد»
رادیو امریكا نیز گفت:«تحلیل گران نظامی غرب معتقدند كه ایران برای عبور از شط العرب(اروند رود)، نیاز به تجهیزات كافی داشته است و آن ها متعجب از این موضوعند كه چگونه با تجهیزات اندك، توانسته اند از این آب راه عبور كرده و به موانع عراقی ها دست یابند»
منابع:
 حسین اردستانی، تجزیه و تحلیل جنگ ایران و عراق،(تنبیه متجاوز)، مركز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ج2، صص169-183.
حسین اردستانی، «توصیف تحلیل عملیات والفجر8»، فصلنامه بررسی های نظامی، س4،ش19، زمستان 1373، ص 176.
محمود درودیان، از خرمشهر تا فاو، تهران، مركز مطالعات و تحقیقات جنگ، 1367، ص 214.
برگرفته از سایت جامع دفاع مقدس

تعداد مشاهده (1553)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "عبور از اروند وحیرت جهانیان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید