10 اردیبهشت 1391

شگفت انگیز ترین عملیات هوایی جهان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
2/3

عملیات 3 H در فروردین 1360 از سوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد. نیروی هوایی با ارائه.... نقشه نبرد هوایی كه بیشتر كارشناسان خودی، ریسك پذیری آن را بسیار بالا می دانستند،
اقدام به حمله ای نمود كه نه تنها صدام، بلكه هیچ یك از كارشناسان جهان هرگز انجام این عملیات را پیش بینی نمی كردند. این عملیات به دست افسران نیروی هوایی، به صورتی كاملاً متكبرانه طرح ریزی شد؛ به نحوی كه در طول جنگ های هوایی جهان بی سابقه است.
در این عملیات، هشت فانتوم به كمك یك فروند بوئینگ 707 هواپیمای ملی ایران، پایگاه «الولید» در مجموعه 3H، واقع در غربی ترین نقطه خاك عراق را كه در نزدیكی مرز این كشور با اردن بود، به تلی از خاك تبدیل كردند. عراق بیشتر هواپیماهای جنگنده و مدرنِ خود را به همراه تجهیزات جنگی اش، برای دور ماندن ازحملات هوایی ایران و جلوگیری از نابودی نیروی هوایی خود، به آن منطقه منتقل كرده بود. بوئینگ 707 در این عملیات، وظیفه سوخت رسانی به هشت فانتوم را در مسیر رفت و برگشت بر عهده داشت؛ چرا كه مسیر طولانی بود و هیچ هواپیمایی نمی توانست این مسیر را بدون سوخت گیری دوباره بپیماید.
این عملیات با موفقیت كامل به پایان رسید و منجر به نابودی كامل 48 هواپیمای دشمن شد كه بیشتر آن ها بمب افكن های روسی بودند. موفقیت این افسران با ایمانِ از جان گذشته و نوآور، كنجكاوی كارشناسان مسائل جنگی را برانگیخت و آن ها را به شگفتی وا داشت.
 منبع:عملیات اچ3 ،ازانتشارات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
برگرفته از سایت جامع دفاع مقدس

تعداد مشاهده (966)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "شگفت انگیز ترین عملیات هوایی جهان"


از اطلاعاتتون تشكر میكنم ...میخواستم بدونم این عملیات چند ساعت طول كشید وبرنامه ریز وفرمانده عملیات كه بود

نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید